Informacje o koronawirusie
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 43 W OPOLU
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA LUB ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA WYWOŁUJĄCEGO CHOROBĘ
COVID-19
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura powstała w oparciu o najnowsze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole [podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja, wydane na podstawie art.8aust.5pkt2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2019r. poz. 59,oraz z 2020r. poz. 322,374,567 i 1337)
- Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników przedszkola, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika przedszkola.
§ 2
Pomieszczenie na odizolowanie osoby
- W przedszkolu funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej jako „izolatka"). Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy przedszkola. Pomieszczeniem tym została wyznaczona sala „ Żabek”
- Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika przedszkola, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.
§ 3
Podejrzenie wystąpienia objawów choroby COVID-19 u pracownika
- Pracownicy przedszkola w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z właściwą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną - tel. 512082606 / nr całodobowy / , oddziałem zakaźnym 77 4433043 lub 774433044, a w sytuacji pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem (załącznik nr 1).
- Pracownicy, którzy mogli narazić się na zakażenie COVID-19 poza przedszkolem muszą zgłosić taki fakt do dyrektora placówki lub bezpośredniego przełożonego (załącznik nr 2).
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić dyrektora przedszkola, właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 powinien niezwłocznie udać się do izolatki. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela, przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki dzieciom.
- Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświat, stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie na terenie przedszkola, ustalenie miejsc w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym (załącznik 3).
- Zawsze, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- Do czasu otrzymania pomocy należy odizolować się od innych osób.
Podejrzenie wystąpienia objawów choroby COVID-1 u dziecka
- Rodzic/prawny opiekun dziecka, które mogło narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi przedszkola.
- W przypadku dziecka przejawiającego wystąpienie objawów choroby COVID-19, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować dziecko od reszty oddziału i pracowników przedszkola.
- O wystąpieniu u dziecka objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.
- W nagłych przypadkach złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie
o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19.
- W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami przedszkola lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie przedszkola.
- W izolatce dziecko z podejrzanymi objawami będzie przebywać w oczekiwaniu na rodziców/ opiekunów prawnych, którzy po poinformowaniu ich o zaistniałej sytuacji powinni jak najszybciej - w trybie pilnym odebrać dziecko z przedszkola.
Postępowanie dla wszystkich w przypadku podejrzenia zakażenia
- Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek, dostępnych na stronach www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub dziecko, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić listę osób (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba z objawami zakażenia.
- W przypadku, gdy powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w trakcie konsultacji nakaże odesłanie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem transportem indywidualnym do domu, osoba powinna oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu lub wydzielonym obszarze, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie jej od innych osób. Zaleca się na czas oczekiwania na transport, zapewnić pracownikowi jednorazową maseczkę i rękawiczki.
- Dalsze kroki postępowania w przypadku pracowników i dzieci przebywających w grupie, w której zaistniało podejrzenie zakażenia koronawirusem należy ustalić z właściwą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy wstrzymać przyjmowanie dzieci do przedszkola.
- Należy powiadomić o zaistniałej sytuacji burmistrza dzielnicy, gdyż może zaistnieć. konieczność zamknięcia placówki przez powiatową stację sanitarno- epidemiologiczną.
§ 6
Postępowanie w przypadku zdiagnozowania choroby COVID-19
- Gromadzenie przez przedszkole informacji dotyczących przypisania pracowników do konkretnych stanowisk lub obszarów pracy.
- Poinformowanie pracowników i rodziców dzieci o sytuacji związanej z osobami zakażonymi - przekazywanie informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia oraz o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją.
- Powiadomienie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej celem wspólnego określenia osób z najbliższego kontaktu z osobą zakażoną. Osoby te poddane zostaną kwarantannie.
- Sanepid może zdecydować o poddaniu osoby zdrowej, która miała styczność z chorym kwarantannie / o okresie kwarantanny decyduje SANEPID /, licząc od ostatniego dnia styczności. Ostatni dzień styczności jest więc początkiem okresu wliczanego do kwarantanny. Decyzja o zastosowaniu kwarantanny wskazuje jej okres i miejsce odbywania. Jest doręczana tylko pracownikowi lub rodzicowi, którzy mają obowiązek niezwłocznie poinformować dyrektora przedszkola o treści decyzji (zgodnie z wyjaśnieniami ZUS samą decyzję o kwarantannie pracownik może dostarczyć pracodawcy już po zakończeniu kwarantanny - to wynika stąd, że nie może opuszczać miejsca kwarantanny, jednocześnie informacyjnie powinien przesłać skan /zdjęcie tak szybko, jako będzie możliwe).
- Podjęcie działań, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo (art. 207 par. 2 Kp), które w tym konkretnym przypadku mogą polegać na:
- zarządzeniu dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, narzędzi
i przedmiotów których używał i określenie, czy któreś części budynku powinny zostać wykluczone na dłuższy okres czasu;
- wydaniu polecenia pracy zdalnej tym pracownikom, którzy mogą tak pracować do czasu wydania decyzji w sprawie kwarantanny przez Sanepid;
- możliwości wydania pracownikom wykorzystania zaległego urlopu;
- pracownikom, którym nie da się zlecić pracy zdalnej (w zależności od sytuacji i zaleceń sanepidu do czasu rozstrzygnięcia przez sanepid, czy osoby te będą objęte kwarantanną, czy nie) pracodawca może zdecydować o zarządzeniu przestoju i porozumieć się z pracownikiem, co do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;
- mierzeniu temperatury ciała wszystkich pracowników.
- Ustalenie, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecenie 2-tygodniowej pracy zdalnej (lub wstrzymanie się od pracy) dla pracowników, którzy mieli bezpośrednią styczność z zakażonym pracownikiem i w razie potrzeby uruchomienie personelu rezerwowego. Jeśli po tym czasie nie wystąpią objawy choroby, pracownicy mogą wrócić do pracy na terenie przedszkola.
§ 7
Pozostałe regulacje
- W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem pracownika/rodzica/ opiekuna prawnego dziecka dalsze postępowanie powinno być ustalone z właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. W związku z tym, dyrektor przedszkola jest zobowiązany do ścisłej współpracy i wykonywania zaleceń służb sanitarnych.
- W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu telefon dyżurny - 512082606 (całodobowy) w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem oraz:
77 44 33 043 lub 77 44 33044
W przypadku nasilonych objawów zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego - najbliższy oddział chorób zakaźnych Szpital w Opolu, ul. Kośnego 53, 77 44 33 043 lub 77 44 33044 Wojewódzki
CAŁODOBOWA INFOLINIA NFZ W SPRAWIE KORONAWIRUSA - 800 190 590
- Przepisy niniejszej Procedury postępowania na wypadek podejrzenie wystąpienia lub zachorowań na koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 wchodzą w życie
z dniem jej ogłoszenia – 1 wrzesień 2020r.
- Wszyscy pracownicy zostają zobowiązani do niezwłocznego zapoznania się z postanowieniami niniejszej Procedury.
- Procedura zostaje udostępniona do zapoznania rodzicom i opiekunom uczęszczających do podpis pracodawcy
SPRAWDŹ, CZY MASZ OBJAWY COVID-19
Jeśli masz takie objawy, jak:
- duszność, problemy z oddychaniem
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
- objawy przeziębieniowe, osłabienie, suchy kaszel
- bóle głowy i mięśni
- brak apetytu
- u dzieci również: bóle brzucha, biegunka, wymioty
zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:
- dreszcze, ogólne zmęczenie, ból garda, nagła utrata węchu lub smaku
Jeśli masz takie objawy:
- zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach;
- własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek - w ten sposób narażasz innych na zakażenie. Nie należy zgłaszać się samemu do placówek służby zdrowia bez wcześniejszego uzgodnienia.
Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.
Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi. Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych.
Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien ponadto trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, to lekarz POZ (w ramach teleporady)
- stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia:
800 190 590.
POSTĘPOWANIE WOBEC PRACOWNIKÓW, KTÓRZY MIELI BLISKI KONTAKT Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;
- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas;
- osoba zakażona należy do grupy najbliższych, przyjaciół lub kolegów;
- osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze, i nie mają objawów choroby, nie rozprzestrzenią infekcji na inne osoby, jednak zaleca im się:
- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej
w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Pozostałe osoby nie są zobowiązane do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddane zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą osoby, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.
LISTA OSÓB MAJĄCYCH KONTAKT Z OSOBĄ Z PODEJRZENIEM KORONAWIRUSEM
DATA………………………………………………………………………………………………………………………………..
IMIĘ I NAZWISKO / DZIECKO/ PRACOWNIK………………………………………………………………………
MIEJSCE……………………………………………………………………………………………………………………………
WYKAZ OSÓB / Z PODANIEM CZY TO DZIECKO, CZY PRACOWNIK /
1………………………………………………………………………………………………………….
2………………………………………………………………………………………………………….
3………………………………………………………………………………………………………….
4………………………………………………………………………………………………………….
5………………………………………………………………………………………………………….
6………………………………………………………………………………………………………….
7………………………………………………………………………………………………………….
8………………………………………………………………………………………………………….
9………………………………………………………………………………………………………….
10………………………………………………………………………………………………………….
11………………………………………………………………………………………………………….
12………………………………………………………………………………………………………….
13………………………………………………………………………………………………………….
14………………………………………………………………………………………………………….
15………………………………………………………………………………………………………….
16………………………………………………………………………………………………………….
17………………………………………………………………………………………………………….
18………………………………………………………………………………………………………….
19………………………………………………………………………………………………………….
20………………………………………………………………………………………………………….
21………………………………………………………………………………………………………….
22………………………………………………………………………………………………………….
23………………………………………………………………………………………………………….
24………………………………………………………....................................................................
25………………………………………………………………………………………………………….
26………………………………………………………………………………………………………….
27………………………………………………………………………………………………………….
28………………………………………………………………………………………………………….
29………………………………………………………………………………………………………….
30………………………………………………………………………………………………………….