Programy i innowacje
Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i budowanie własnego „ Ja”. Dbając o wszechstronny rozwój naszych wychowanków, w przedszkolu, obok obowiązkowych programów zgodnych z podstawą programową, realizujemy cały szereg dodatkowych projektów edukacyjnych, które mają jeden cel DOBRO DZIECKA oraz jego wszechstronny rozwój i kształcenie, a co się z tym wiąże poszerzanie zainteresowań dzieci, dbałość o bezpieczeństwo i promocję zdrowia.
I tak w roku szkolnym 2023/2024 realizujemy:
PROGRAMY OBOWIĄZKOWE :
- Program wychowania przedszkolnego Kocham przedszkole z cyklu Nowi Tropiciele, M.A. Pleskot i A. Staszewska - Mieszek, wyd. WSiP
- Program wychowania przedszkolnego " Plac zabaw" E. Janus
- " Program wychowania przedszkolnego", E. Kordos, wyd. PWN
- " Drużyna Marzeń ", J. Wasilewska, WSiP
Programy wychowania przedszkolnego, obowiązkowe, są zgodne z podstawą programową – inne dla każdej grupy wiekowej. Zostały dopuszczone do realizacji przez dyrektora przedszkola, po dokonanej analizie zgodności z treściami zawartymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
Roczny program rozwoju Przedszkola Publicznego nr 43 w Opolu zakładający realizację zadań wynikających z kierunków polityki oświatowej Państwa na rok szkolny 2023/2024 oraz przystąpienia placówki do Sieci Placówek promujących zdrowie - ubiegamy się o wojewódzki certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.
- PROGRAMY I PROJEKTY UZUPEŁNIAJĄCE:
- „Będę Przedszkolakiem“ – program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich, który ma na celu Rodzicom jak i dzieciom pomóc przejść przez trudny czas adaptacji w nowym środowisku jakim jest przedszkole.
- "Lion"s Team" M. Bigaj - Kisała, . Program języka angielskiego realizowany we wszystkich grupach przedszkolnych dostosowany jest do potrzeb i możliwości przedszkolaków.
- „ Jezus mnie kocha ” - program nauczania religii dla dzieci w wieku przedszkolnym, wynikający z Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce. Realizacja programu ma wspomóc proces socjalizacji i inicjacji religijnej.
- Program zajęć logopedycznych kształtujących mowę. Program zajęć logopedycznych skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, przejawiających trudności językowe.
PRZEDSIĘWZIĘCIA O ZASIĘGU MIEJSKIM I OGÓLNOPOLSKIM:
- Program Opolskiego Oddziału Czerwonego Krzyża w Opolu „ BIAŁY ZĄBEK” dedykowany dla dzieci 5/6-letnich. Projekt ma na celu zapobieganie chorobom dziąseł i powstawania próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci zdobywają wiedzą o higienie jamy ustnej, nabywają świadomość o ważności wizyt kontrolnych u dentysty. Ponadto dowiedzą się , które produkty są właściwe dla naszego zdrowia, a które niszczą zęby, a nawet zdrowie. Realizacja projektu ma na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, ale i przede wszystkim wyrabianie prozdrowotnych nawyków wśród dzieci. koordynator D. Joniak
- Program ogólnopolski Kubusiowi Przyjaciele Natury koordynator J. Grabowska
- Sprintem do Maratonu - organizacja corocznej akcji " Biegu przedszkolaków" pod patronatem miesięcznika Bliżej Przedszkola koordynator A. Pudelko
- Gorączka złota koordynator A. Pudelko
- akcja Pomagamy przez ubieranie / powrót do akcji / koordynator D. Joniak
- realizacja programu profilaktycznego przy współpracy z MOSiR- Aktywny Przedszkolak grupy: Biedronki i Skrzaty
- akcja Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę koordynator D. Joniak
- udział w konkursie "Opolskie Eko-Granty" - koordynator N. Czech . Organizatorem konkursu jest miasto Opole. Głównym celem konkursu jest szeroko rozumiana edukacja najmłodszych mieszkańców miasta Opola w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi i realizacja zadań zmierzających do osiągnięcia przez gminę odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz zapobieganiu powstawania odpadów. W ramach konkursu odbędzie się: