Program Promocji Zdrowia 2021/2022
.
Problem priorytetowy na rok szkolny 2021/2022:
„O emocje dbamy, światu się nie damy!”
Skąd biorą się emocje i uczucia im towarzyszące. Nauka okazywania emocji i wyrażania uczuć w sposób adekwatny do sytuacji jako podstawa do budowania prawidłowych relacji z otaczającym światem.
Uzasadnienie wyboru problemu piorytetowego:
Zmiany cywilizacyjne, społeczne i ostatnimi czasy zmaganie się ze skutkami pandemii powoduje wiele problemów w naszych rodzinach.
Dorośli chcąc zapewnić odpowiedni standard życia swoich rodzin często robią to dużym nakładem sił i czasu. Sami nie potrafią odnaleźć równowagi psycho-fizycznej w ciągu dnia i przekłada się to na najmłodszych członków rodziny.
Na pytanie skierowane w ankiecie do rodziców „Czy dziecko wie, co to są emocje i reaguje adekwatnie do sytuacji 11% rodziców nie odpowiedziało na to pytanie, 6% zakreśliło odpowiedź „NIE”. Z kolei na pytanie „ Wprowadziłam(-em) inne korzystne zmiany w stylu życia swoim i rodziny i jakie to zmiany” nie odpowiedziało aż 50% ankietowanych i tylko 12 rodziców (na 71 biorących udział) wskazało jakie korzystne zmiany wprowadza w życie swojej rodziny. Na pytanie o jakie zajęcia rozszerzyć działalność edukacyjno-wychowawczą przedszkola najwięcej odpowiedzi uzyskały zajęcia z elementami integracji sensorycznej, gimnastyczne oraz bajkoterapia. Natomiast z odpowiedzi ankietowanych pracowników wynika, że problemem jest mała świadomość jak zadbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne.
Odpowiedzi te skłoniły Zespół ds. promocji zdrowia do wybrania jako problemu głównego na ten rok dbanie o zdrowie psychiczne w zakresie emocji.
Harmonogram działań podjętych w ramach Programu Przedszkola Promującego Zdrowie:
- Wrzesień 2021: Powołanie Zespołu ds. promocji zdrowia w składzie:
Izabela Gajos -Koordynator programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”
Bożena Antosz - Dyrektor Przedszkola
Anna Pudelko - Nauczyciel
Joanna Grabowska - Nauczyciel
Magdalena Skórska - Przedstawiciel rodziców
Alicja Kukielka – Intendent
- Październik-Listopad 2021: Opracowywanie ankiet, rozdanie ich i zbieranie danych w środowisku przedszkolnym: rodzice, personel i dzieci,
- Grudzień 2021 – opracowanie planu rocznego na podstawie informacji uzyskanych z ankiet,
- Styczeń 2022 – ustalenie harmonogramu działań dla poszczególnych grup i całej społeczności przedszkolnej. Poinformowanie rodziców wszystkich dzieci o działaniach w ramach programu – rozdanie ulotek.
Zrealizowane działania w okresie od stycznia do czerwca 2022 :
a) Wprowadzenie codziennego rytuału picia wody. W każdej grupie, o stałej porze dnia, wszystkie dzieci dostają wodę źródlaną do picia. Rytuał poprzedziły zajęcia edukacyjne z korzyści płynących z picia wody.
b) Zrealizowanie projektów z udziałem środowiska domowego dot. dbania o emocje w poszczególnych grupach:
- luty gr. „Motylki” – „Tydzień z emocjami”. Zrealizowanie projektu „Na złośc najlepsza jest miłość”. Szukanie wraz z rodzicami sposobów na trudne emocje „gniew,smutek,złość”
- marzec-kwiecień – Grupy „Skrzaty”, „Biedronki”, „Zajączki” – realizowanie projektów dot. bezpiecznego korzystania z urządzeń multimedialnych, internetu: „Co zamiast TV/tableta/komputera/komórki?”, „Bezpieczne korzystanie z internetu” „Jak bezpiecznie korzystać z mediów”,
- maj gr. „Pajacyki” – Projekt „Miłość”.
c) Angażowanie całej społeczności przedszkolnej w akcje charytatywne:
- świąteczna paczka dla pacjentów hospicjum,
- zbiórka dla zwierząt ze schroniska,
- zbieranie fantów na aukcje charytatywną dla schroniska,
- zbiórka zakrętek dla podopiecznych Przedszkola Specjalnego oraz „Góra grosza”.
d) Prowadzenie zakładek na stronie internetowej przedszkola „Rodzinnie w Opolu” oraz „Aktywna Rodzina” mających na celu promowanie aktywnego i atrakcyjnego spędzania czasu z całą rodziną.
e) Systematyczne prowadzenie przez Nauczycielki zajęć z zakresu Bajkoterapii. Współpraca z Panią Bibliotekarką, która prowadziła regularne zajęcia biblioteczne w naszym przedszkolu.
f) Współpraca z instytucjami z zakresu dbania o zdrowie: zajęcia z ratownikiem medycznym, policjantami, strażą miejską.
g) Zorganizowanie festynu rodzinnego „Rodzina razem się trzyma”.
h) Zorganizowanie Olimpiady Zdrowia dla wszystkich wychowanków przedszkola. Zaangażowanie rodziców w zorganizowanie stanowisk.
Większość z założeń programu zdrowotnego na ten rok szkolny udało się zrealizować, pomimo ciągle napiętej sytuacji epidemiologicznej. Cieszy nas szczególnie grono rodziców, którzy angażują się w zadania promujące zdrowy styl życia.
W przyszłym roku szkolnym 2022/2023 – zgodnie z wynikami ankiet i planem opracowanym przez Zespół ds. Promocji Zdrowia, prowadzone będą działania związane z integracją sensoryczną – dbamy o nasze zmysły.